Hidrolik Piston

Hidrolik piston nedir? , çeşitleri nelerdir?, tamiri, bakım ve onarımı, fiyatları hakkında gerekli tüm açıklamalar için arayın. Tel :0532 598 94 71

Hidrolik Piston Nedir?
Hidrolik pistonlar; üzerindeki sıvı basıncını, silindir şeklindeki piston mekanizması sayesinde hareket enerjisine dönüştürebilen, yani uygulanan basınçla mekanik enerji üretebilen sistemlerdir. Hidrolik pompalar tarafından üretilen enerji çeşitli silindirler yardımıyla doğrusal veya açısal harekete dönüşmektedir. Buradaki açığa çıkan kuvvetin büyüklüğünü belirleyen en önemli faktörler, silindirin çapı ve çeşididir.
Hidrolik Piston Çeşitleri
Hidrolik piston çeşitleri yapısında yer alan silindirlere göre çeşitlenmektedir. Tek etkili, çift etkili ve özel silindirler olmak üzere genel anlamda üç çeşittir. Özel silindirler de teleskopik, döndürücü (açısal motor), tandem silindir ve çift milli silindir şeklinde çeşitlenmektedir.
Tek Etkili Silindirden oluşan pistonlarda akışkan pistona bir noktadan etki etmektedir. Bir taraf iş yaparken, diğer taraf dış etki ile hareket etmektedir. Bu tarz silindirler milden sızdırmaz ve piston başından sızdırmaz diye ikiye ayrılmaktadır. En çok, araç üstü ekipman ve asansör ekipmanlarında kullanılmaktadır.
Çift ekili silindirden oluşan pistonlarda silindir iki yönde iş yapabilmektedir. Bu sistemlerde uygulanacak basınç kuvveti kullanıcı tarafından belirlenebilmektedir. Bu sistemlerde taban alanı ve boğaz alanı arasından meydana gelen farklılıktan dolayı ileri ve geri hızlar arasında farklılıklar olabilir. hareket sonlarında sert duruşlar olabilir. Bunu önlemek için bu tarz silindirlerde çalışma durumuna ve yük ağırlığına göre yastıklama veya farklı devre elemanları kullanılabilmektedir.
Özel silindirden oluşan sistemlerde iş gereği küçük boyutlu ve uzun strok gerekiyorsa teleskobik silindirli sistemler kullanılır. Bu sistemler hem iki taraflı etkili, hem de tek taraf etkili olabilmektedir. İç içe geçen teleskobik yapısı sayesinde yer kaplamazlar. Bu silindirler çoğunlukla kamyon damperleri, hidrolik sıkıştırmalı çöp kasaları gibi sistemlerde kullanılmaktadırlar. Mevcut hidrolik sistemin itme kuvvetini arttırmak için strokları eşit, birden fazla silindirin uç uca eklendiği tandem sistemler kullanılmaktadır. İtme kuvvetlerinin ve hızlarının iki yönde ve aynı olmasının istendiği sistemlerde her iki tarafında piston kolu olan ayarlı stroklu silindirlerin kullanıldığı pistonlar tercih edilmektedir.

Hidrolik Piston Fiyatları

Hidrolik piston fiyatları, sistemin çeşidine, kullanılan malzemenin çeşidine, güç kapasitesine, boyutuna, kablolu ve kumandalı olmasına, büyüklüğüne ve en önemlisi taşıma kapasitesine göre fiyatlandırılmaktadır.

Hidrolik Piston Tamiri

Hidrolik piston tamirleri basınç ayarı, yağ kaçak kontrol, sistemin çalışmasını etkileyen mekanik ve elektronik arızalar giderilmektedir. Özellikler çok yük kapasiteli sistemlerde can ve mal kaybının önlenmesi için iyi bir tamir ve gerekli bakımların yapılması çok önemlidir.

İlgili Kelimeler: , ,
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Oy Verildi, Ortalama: 5,00 out of 5)


Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bizlere info@ebrmarine.com mail adresimizden yada 0 (216) 395 99 44 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Bizi Arayın
Bizi Arayın Teklif İsteyin
0532 598 94 71 Bilgi İstiyorum